Zajęcia profilaktyczne w szkole
W listopadzie w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne dla uczniów naszej szkoły. Zajęcia poprowadziła specjalistka z profilaktyki z „Kapitał Sensu”. Zajęcia odbyły się w czterech grupach tematycznych. I tak:
- Klasy I-III - "MP4" - zajęcia poprowadzono zgodnie z programem zapobiegania molestowaniu i złemu dotykowi wśród dzieci. Problematyka została przedstawiona na podstawie bajki „Czerwony Kapturek”.
- Klasa V - "Agresywnie? Asertywnie?" – w programie rozróżniono uczucia i zachowania. Kładziono nacisk na to, jak zachowywać się w przypadku złości i jak sobie z nią radzić. Omówiono problem wykluczenia i zapoznano z pojęciem asertywności.
- Klasa VI - "Hejt" program dotyczył tego, jak postępować w przypadku kontaktu z obraźliwymi treściami zamieszczanymi w Internecie, ale też przypomniano o właściwym postępowaniu, czyli etykiecie internetowej.
- Klasa VII-VIII - "Uzależnienia" - zapoznano uczniów z pojęciem i mechanizmami rządzącymi uzależnieniami. Omówiono uzależnienie od narkotyków, papierosów i alkoholu.
Agnieszka Krótki
Nasze Pole Nadziei
Hospicjum – to miejsce, w którym szanuje się życie, gdzie pomaga się pacjentom przewlekle i nieuleczalnie chorym. Podopiecznymi w hospicjum opiekują się lekarze i pielęgniarki oraz liczni wolontariusze.
Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno – koleżeńsko - przyjacielskie.
Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie i bezinteresownie pomaga potrzebującym.
Pola Nadziei - to kampania na rzecz hospicjów, której symbolem jest żonkil – kwiat nadziei.
Kampania Pola Nadziei odbywa się każdego roku w dwóch częściach.
1. Jesienią sadzi się cebulki żonkili – to one właśnie tworzą Pola Nadziei.
2. Wiosną, gdy zaczynają kwitnąć, rozpoczyna się druga część akcji, która obejmuje m.in. kwesty na rzecz osób chorych, koncerty charytatywne.
Przez cały rok organizowane są w ramach kampanii akcje medialne i edukacyjne.
- Żonkilowe Pola Nadziei mają przypomnieć, że życie ziemskie podopiecznych hospicjów – jest życiem w pełni, pięknym jak symbol Pól Nadziei-żonkil.
- Żonkilowe Pola Nadziei, to nadzieja na to, że w tych trudnych chwilach życia chorzy nie będą sami, że wokół nich pojawią się ludzi, którzy bezinteresowną pomocą ofiarują nadzieję i wsparcie.
- Żonkilowe Pola Nadziei przypominają o tym, że życie ludzkie jest piękne i jest największą wartością!
Pomysł zasadzenia żonkilowych Pól Nadziei narodził się w Edynburgu wśród członków brytyjskiej organizacji Maria Curie Cancer Care. W Polsce został zainicjowany w 1997 roku przez krakowskie Hospicjum św. Łazarza. Do akcji włączają się co roku inne hospicja m.in. Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach, gdzie kampanię Pola Nadziei od wielu lat prowadzi pani Dorota Domańska - Dyrektor Szkoły.
Do kampanii Pola Nadziei w tym roku włączyła się również nasza szkoła. Na przygotowanym wcześniej przez uczniów klasy VIII: Łukasza Sezeniewskiego, Pawła Kamczyka, Szymona Dubasa i Marcina Bugdolla polu, po krótkim apelu, na którym wyjaśniliśmy w opisany powyższej sposób istotę kampanii, samorządy klasowe zasadziły cebulki żonkili. Zachęcamy w ten sposób wszystkich do pomocy osobom chorym, do wspierania i włączania się w akcje na rzecz hospicjum.
Uczniom klasy VIII dziękuję za bezcenną pomoc. Naszej Pani Dyrektor dziękujemy za włączenie uczniów naszej szkoły do kampanii Pola Nadziei. Panu Dawidowi Wacławczykowiza ufundowanie cebulek żonkili.
Joanna Paździor
opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Konkurs Różańcowy
W tym roku w konkursie wzięło udział 19 uczniów i jeden przedszkolak. Po demokratycznym głosowaniu, za którego organizację dziękuję uczniom klasy VIII, wyłonieni zostali zwycięzcy. Na uroczystej akademii w dniu 11 listopada p. Dyrektor Dorota Domańska wręczyła nagrody książkowe. Nagrodzeni zostali:
- Jeremiasz Goraus z klasy II –za zajęcie I miejsca
- Julia Kulig z klasy III – za zajęcie II miejsca
- Kacper Langer , Julita Langer I Jakub Langer za zajęcie III miejsca
- Wiktoria Rupińska z klasy I za zajęcie IV miejsca
- Marta Snopek z klasy I – otrzymała wyróżnienie
- Julianna Kuczok z klasy VIa i Stanisław Kuczok-przedszkolak- za zajęcie I miejsca
- Aleksandra Burek, Mateusz Burek i Paulina Burek za zajęcie II miejsca
- Mateusz Szefer z klasy VII za zajęcie III miejsca
Dodatkowo uczeń Mateusz Szefer otrzymał nagrodę specjalną od nauczyciela matematyki p. Krystyny Kozubek za matematyczne podejście do konkursu - jego różaniec został zrobiony z 59 sklejonych sześcianów.
Wszystkim uczniom dziękuję za udział w konkursie, nagrodzonym gratuluję. Dziękuję również wszystkim uczniom, którzy w miesiącu październiku wytrwale i systematycznie, codziennie lub prawie codziennie uczestniczyli w Nabożeństwie Różańcowym. Uczniom klasy V, VI a i b, VII i VIII dziękuję za zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej i prowadzenie różańca w każdy czwartek października.
Joanna Paździor
Kwesta na rzecz Fundacji Wspólnota Dobrej Woli w Wodzisławiu Śląskim
W dniu 1 listopada na cmentarzu parafialnym w Olzie kolejny raz kwestowaliśmy na rzecz Fundacji Wspólnoty Dobrej Woli w Wodzisławiu Śląskim. W tym roku udało się uzbierać kwotę 1002 zł. Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, którzy nie szczędząc czasu kwestowali w tym dniu, by wesprzeć fundację. Dziękuję uczennicom: Emilii Brachmańskiej, Emilii Kukuczce, Sabinie Tomali, Aleksandrze Pośpiech, Wiktorii Pośpiech, Zuzannie Nawrat, Klaudii Nowak, Kindze Kwiatkowskiej, Oliwii Kwiatoń, Amelii Kuczy, Juliannie Kuczok, Emilii Reclik, Wiktorii Strof i Oliwii Koch oraz uczniom: Pawłowi Kamczykowi, Łukaszowi Sezeniewskiemu.
Joanna Paździor
opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Ekspresowa akcja - Mikołaj dla dzieci na Kresach
Trwająca dwa dni akcja „Mikołaj dla dzieci na Kresach” przerosła nasze oczekiwania. Choć zbiórka darów odbywała się w ekspresowym tempie, to udało nam się zebrać cały karton zeszytów, bloków, kredek, pisaków, piórników, farb, całą wielką torbę maskotek i artykuły spożywcze.
Ofiarodawcom serdecznie dziękuję. Zebrane artykuły dostarczyliśmy do Szkoły Podstawowej nr 9 w Rybniku, która organizowała akcję.
Za pomoc i wielkie zaangażowanie dziękuję Oliwii Kwiatoń, Szymonowi Dubasowi i Pawłowi Kamczykowi z klasy VIII.
Joanna Paździor – opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Ogólnopolska Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej
"- Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.
Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.
- Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności - podkreślił szef MEN."
Powyższa akcja nie jest dla naszej placówki nowością. Od lat przed ważnymi uroczystościami państwowymi, a także Wszystkimi Świętymi, nasi uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzają miejsca pamięci historycznej oraz groby zasłużonych, podejmując tym samym działania upamiętniające ważne dla uczniów postaci oraz wydarzenia. Pielęgnowanie pamięci o historii naszej małej Ojczyzny jest istotnym elementem pracy z dziećmi i młodzieżą w naszej szkole.
Na akcję "Szkoła pamięta" złożyło się wiele działań ogólnoszkolnych, w które bardzo intensywnie oraz efektywnie zaangażowali się uczniowie i nauczyciele:
- uporządkowano i odwiedzono groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności - m.in. grób ks. Edwarda Wieczorka (kl. 1-8 wraz z wychowawcami);
- odwiedzono lokalne miejsca pamięci i zgłębiono ich historię (kl. 1-8 wraz z wychowawcami);
- zorganizowano zbiórkę zniczy (Samorząd Uczniowski we współpracy z p. K. Kozubek);
- zapalono znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej (kl. 1-8 wraz z wychowawcami);
- odwiedzono groby zmarłych nauczycieli z danej placówki (kl. 1-8 wraz z wychowawcami);
- zorganizowano zbiórkę pieniędzy, aby wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą (Samorząd Uczniowski we współpracy z p. A. Krótki);
- zorganizowano wystawę upamiętniającą bitwę olzańską (kl. 6b pod kierunkiem p. D. Raczyńskiej);
- zorganizowano wycieczkę patriotyczną do Pielgrzymowic i Cieszyna (kl. 1-6 pod kierownictwem p. A. Sobali);
- zorganizowano apel szkolny prezentujący sylwetki zmarłych nauczycieli naszej placówki (p. Gerda Ciuraj).
A. Kruczek
W dniu 24 października 2019 r. uczniowie klasy V wzięli udział w nietypowej lekcjiwychowawczej. Korzystając z pięknej październikowej pogody wyruszyliśmy na spacer z historią. Zwiedziliśmy najstarszy zabytek naszej miejscowości jakim jest Kaplica św. Rodziny i św. Józefa. Poznaliśmy jej historię, pomodliliśmy się za budowniczych, osoby opiekujące się tym miejscem oraz za wszystkich, którzy przez lata jej istnienia zanosili z tego miejsca niezliczone prośby i podziękowania, zawłaszcza w chwilach powodzi, które nie szczędziły tego miejsca. Kapliczka zachwyca swym pięknem i jest dumą naszej miejscowości. Dzięki staraniom konserwatora zabytków na placu okalającym kaplicę został niedawno po renowacji umieszczony krzyż pokutny przeniesiony w to miejsce z ul. Dworcowej.
W drodze powrotnej pomodliliśmy się przy obelisku upamiętniającym zaginionych na frontach II wojny światowej.
Spodobały nam się te historyczne wędrówki, dlatego w piątek wyruszyliśmy na kolejną lekcję historii. Wyposażeni w grabki, kopaczki worki i rękawice pracowliśmy dzielnie, porządkując miejsce pamięci jakim jest teren wokół pomnika przy ul. Bogumińskiej upamiętniającego poległych podczas Bitwy Olzańskiej i na frontach II Wojny Światowej.
We wtorek, 29 października, razem z klasą I, II, III, VI a i b wyruszyliśmy do Pielgrzymowic i Cieszyna, by poznać miejsca gdzie urodził się, pracował i działał nasz szkolny patron Karol Miarka.
Te wyjątkowe, wspólnie spędzone chwile sprzyjały nie tylko integracji, wspólnej pracy irozmowom, ale zaszczepiły w nas wartości, na których warto i powinno się budować: szacunek, wdzięczność, patriotyzm, Ojczyzna, miłość do ziemi ojczystej.
Joanna Paździor – wychowawczyni klasy V
W dniu 25 października 2019 roku dzieci z klas 1-3 udały się na pobliski cmentarz parafialny, aby zapalić świece na grobach nauczycieli oraz przy obelisku upamiętniającym zaginionych na frontach II wojny światowej. Dziećmi opiekowały się ich wychowawczynie.
Dominka Pośpiech - wychowawczyni klasy II
W ramach akcji „Szkoła pamięta”, uczniowie klasy VIb, przygotowali wystawę upamiętniającą ważne dla społeczności lokalnej wydarzenie. Za takie właśnie wydarzenie, uczniowie wraz z wychowawczynią uznali bitwę olzańską, która rozegrała się podczas III powstania śląskiego. Przygotowanie wystawy było poprzedzone uporządkowaniem wiedzy historycznej, na temat tego wydarzenia oraz zebraniem potrzebnych materiałów. Następnie na godzinie wychowawczej, metodą burzy mózgów, uczniowie sporządzili projekt wykonawczy. W ten sposób udało się przygotować na łączniku wystawę upamiętniającą istotne dla mieszkańców Olzy wydarzenie historyczne.
Uczniowie klasy udali się również na cmentarz parafialny, aby zapalić znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pomodlić się za ich dusze.
Dorota Raczyńska - wychowawczyni klasy VIb
W dniu 28.10.2019 klasa VIa zapaliła znicze pod pomnikiem ofiar bitwy olzańskiej oraz zaginionych i represjonowanych podczas I i II wojny światowej.
Aleksandra Sobala - wychowawczyni klasy VIa
Klasa VII wraz z wychowawczynią udała się w dniu 31.10.2019 do kapliczki Św. Rodziny oraz zapaliła znicz pod krzyżem pokutnym znajdującym się obok kapliczki.
Barbara Wuwer - wychowawczyni klasy VIII
W ramach działania "Wsparcie organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą" współpracowałam z Samorządem Uczniowskim, który rozpropagował akcję na terenie szkoły i zorganizował zbiórkę pieniędzy na powyższy cel. Na stronie dziennika elektronicznego Librus zamieściłam informację o akcji z prośbą do rodziców i uczniów o wsparcie finansowe.
Agnieszka Krótki - pedagog szkolny