Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
7 Października 2024Narodowy Fundusz Zdrowia, aby wesprzeć rodziców, opiekunów, nauczycieli i inne osoby zajmujące się dziećmi w rozpoznawaniu objawów kryzysu psychicznego u młodych osób, przygotował nowe materiały edukacyjne.
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest tematem, który wymaga szczególnej uwagi i zaangażowania nas wszystkich. W 2023 roku ze świadczeń opieki psychiatrycznej skorzystało ponad 279 tysięcy osób poniżej 18 roku życia – to wzrost o 134% w porównaniu do 2019 roku (119 tyś.). Co więcej, nakłady na świadczenia psychiatryczne wzrosły do ponad 1,002 mld zł, czyli aż o 287,4%, co pokazuje skalę problemu.
- Zacznę od bardzo ważnego komunikatu do dorosłych: bądźcie uważni na potrzeby swoich dzieci i dbajcie o relacje z najbliższymi, bo jeśli nie ma tego fundamentu, to niestety trudno będzie zauważyć alarmujące często sygnały, jeśli chodzi o zdrowie i funkcjonowanie dziecka – mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska.
Nowy film na YouTube: „Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny?”
W najnowszym filmie na kanale YouTube Akademia NFZ, dr n. med. Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak rozpoznać kryzys psychiczny i jak skutecznie pomóc swojemu dziecku.
Film odpowiada na kluczowe pytania:
· Jak odróżnić kryzys psychiczny od typowych zachowań w okresie dojrzewania?
· Kiedy i gdzie szukać pomocy specjalistycznej?
· Na czym polega pomoc w „czterech zetkach”?
· Jak budować zdrowe relacje z dzieckiem, aby wspierać jego zdrowie psychiczne?
Gdzie szukać pomocy?
Pomoc psychiatryczna dla dzieci i młodzieży jest realizowana na trzech poziomach:
1. I poziom: Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej – pierwsza linia wsparcia dla dzieci i rodziców.
2. II poziom: Opieka dzienna lub ambulatoryjna w oddziałach dziennych lub poradniach zdrowia psychicznego.
3. III poziom: Opieka szpitalna w stacjonarnych oddziałach psychiatrycznych.
Nie potrzeba skierowania!