„Więcej szacunku dla młodego wizerunku”
18 Stycznia 2025W ramach ogólnopolskiej kampanii „Więcej szacunku dla młodego wizerunku”, której celem jest podkreślenie fundamentalnego znaczenia ochrony wizerunku młodych osób w Internecie, w trosce o ich bezpieczeństwo i prywatność przekazujemy ważne informacje.
Wizerunek dziecka zgodnie z przepisami prawa stanowi dane osobowe wymagające szczególnej ochrony. To zarówno zdjęcia i nagrania przedstawiające konkretną osobę, jak również sposób, w jaki jest ona postrzegana w przestrzeni publicznej. Elementem szeroko rozumianego wizerunku dziecka w sieci jest też jego cyfrowy ślad, czyli aktywność w sieci, np. polubienia lub komentarze pozostawione w mediach społecznościowych.
Skala problemu
- Aż 23,6% młodych odczuwa zawstydzenie a 18,8% niezadowolenie z faktu, iż jego rodzice lub opiekunowie publikują jego zdjęcia w swoich mediach społecznościowych.
Jakie ryzyko niesie ze sobą publikowanie zdjęć lub nagrań dzieci?
- Naruszenie godności dziecka.
- Odebranie dziecku prawa do samodzielnego kształtowania swojego cyfrowego wizerunku. Narażenie dziecka na hejt, cyberprzemoc oraz krzywdzące komentarze innych osób. Możliwość wykorzystania materiałów z wizerunkiem dziecka w celach przestępczych. Modyfikowanie zdjęć lub nagrań przez osoby trzecie.
Jeśli publikować wizerunek to w jaki sposób robić to bezpiecznie?
- Zapytaj dziecko czy chce udostępnić swój wizerunek.
- Przemyśl, czy konieczna jest publikacja danego materiału, jaki jest cel publikowania zdjęcia lub filmu przedstawiającego dziecko.
- Zastanów się, czy zdjęcie lub nagranie nie pokazuje dziecka w ośmieszającej lub krępującej sytuacji, która mogłaby naruszyć jego godność teraz lub w przyszłości.
- Sprawdź czy publikacja wizerunku nie narusza prywatności dziecka i czy nie znajdują się tam informację, które należy chronić np. imię, nazwisko, adres zamieszkania.
- Publikując materiały wizualne zadbaj o odpowiedni kontekst sytuacji.
Regulacje prawne dotyczące ochrony wizerunku:
- Artykuł 47 Konstytucji RP
- Artykuł 16 Konwencji o Prawach Dziecka
- Artykuł 23 Kodeksu Cywilnego
- Artykuł 81 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Zachęcam do przeglądania strony internetowej Rzecznika Praw Dziecka: brpd.gov.pl
Materiały opracowane i udostępnione przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka.
Agnieszka Krótki