Rok szkolny 2018/2019
27 Sierpnia 2019Ostatni dzwonek, czyli zakończenie roku szkolnego
Uroczyste zakończenie roku zawsze dostarcza społeczności szkolnej wielu wzruszeń i radości - jest czasem podsumowań, refleksji oraz snucia wakacyjnych planów. Dla uczniów jest to długo wyczekiwany moment.
Mijający rok dla niektórych z nas był bardzo trudny, dla innych pełen wyzwań i osiągnięć, nowych doświadczeń i wniosków. Po raz ostatni w tym roku szkolnym dyrekcja, nauczyciele i uczniowie spotykali się w pełnym składzie, aby uroczyście zakończyć miniony rok oraz nagrodzić tych uczniów, którzy przez dziesięć miesięcy ciężkiej pracy zasłużyli na wyróżnienie.
Wszyscy wiemy, że czas spędzony w szkole nie jest poświęcany tylko nauce i udoskonalaniu różnorakich umiejętności, to również miejsce, gdzie uczniowie rozwijają swoje pasje sportowe i artystyczne, miejsce codziennych spotkań z przyjaciółmi, miejsce, w którym możemy dostrzec i wykształcić w sobie wiele zachowań społecznych - socjalizować się.
Rozpoczynające się wakacje to dla wielu z nas pora na zasłużony odpoczynek i zabawę, dlainnych zaś czas na pracę czy rozwijanie swoich pasji. Zachęcam wszystkich, aby nie marnowali tych dwóch miesięcy i pamiętali, że warto w pełni z nich korzystać.
Wszystkim uczniom życzymy udanych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody, aby wtrakcie ich trwania nabrali siły i energii na nadchodzący rok szkolny. Następny dzwonek dopiero we wrześniu.
Mamy wakacje!
A. Kruczek
galeria
19 czerwca 2019 roku
Komers!
W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się tradycyjny komers dla klasy 8. Uczniowie wieczorem spotkali się ze swoją wychowawczynią - p. Krystyną Kozubek, aby wspólną zabawą uczcić zamknięcie poważnego etapu edukacyjnego jakim była dla nich szkoła podstawowa.
A. Kruczek
"Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść..."
Rozpoczęcie nowego życia jest trudne, ale możliwe. Codziennie na zmianę decyduje się tysiące osób, bo przecież zmiany są nieodłączną częścią naszego życia. Jednak powzięte decyzje wpływają nie tylko na nas, ale również na życie osób nas otaczających. I tak oto społeczność szkolna musiała zmierzyć się z kolejną już zmianą w tym roku szkolnym - odejściem z zawodu nauczyciela wychowania fizycznego p. Dawida Wacławczyka.
Uczniowie w krótkich miniaturach teatralnych dziękowali p. Wacławczykowi za nauczycielski trud i serce. Dziękowała również p. Dyrektor Dorota Domańska, która jego rezygnację z zawodu nazwała wielką stratą dla Szkoły. A pan Dawid łez wzruszenia nie dał rady ukryć...
Dziękujemy, panie Dawidzie, że byłeś z nami! Żyj według życiorysu, który sobie napisałeś!
A. Kruczek
galeria
Takimi słowy uczniowie klasy 7 pożegnali szkolnego wuefistę.
Panie Dawidzie!
Klasa 7 chce Panu powiedzieć coś od siebie. Nie będziemy tutaj recytować żadnego wyciskaczałez, przecież byłoby to całkowicie nie w naszym stylu. Chcemy krótko i zwięźle podziękować Panu za wszystko.
Przede wszystkim dziękujemy za to, że będziemy mieli za co Pana pamiętać - bo co to za nauczyciel bez żadnych przyzwyczajeń i charakterystycznych zachowań? Będziemy pamiętali Pana odliczanie, mimikę twarzy i przysiady za karę. W sumie dzięki tym ostatnim mamy co poniektórzy wyrobione łydki...
Bez Pana ten WF nie byłby prawdziwym WF-em. Ale dobra, dobra! Przecież nie miało być wyciskacza łez.
Był Pan naszym prywatnym trenerem fitness. Był Pan również bardzo cierpliwym nauczycielem - wieczne niedysponowania każdemu by już siadły na nerwy...
Dziękujemy za te słynne "zrób se czterdzieści", szczere komentarze, serdeczne zaproszenia na czerwoną linię i ćwiczenia, które zawsze stanowiły matematyczny kod, np. 6x10, 12x10.
Pański uśmiech miał wiele masek - był ironiczny, wymuszony, zirytowany, no i w końcu ten szczery, który staraliśmy się wywoływać najszybciej.
Mamy nadzieję, że po naszej krótkiej przemowie taki właśnie uśmiech pojawił się na Pana twarzy. Mamy nadzieję, że w nowej pracy będzie tylko w połowie tak ciekawie jak na lekcji z klasą 7, ponieważ liczymy na to, że czasu spędzonego z nami nie da się niczym zastąpić.
W imieniu klasy 7 napisała Wiktoria Pośpiech
18 czerwca 2019 roku
Bezpieczne wakacje
Bezpieczne wakacje w domu i na wyjeździe - pogadanki klasowe.
2019-06-17
Wystawa prac plastycznych
Wystawa w OK Olza pt. "Motyle".
Ognisko klasy 4
Pożegnalne ognisko dla p. Gerdy Ciuraj jako wychowawczyni klasy 4. W imprezie uczestniczyli rodzice czwartoklasistów.
2019-06-14
Dzień wolny od zajęć dydaktycznych
2019-06-14 - dzień wolny od zajęć dydaktycznych.
Wycieczka międzyszkolna do Warszawy
Wycieczka międzyszkolna do Warszawy dla klasy 7 i 8 oraz 8 klasy z Bluszczowa (12-14.06.2019 r.). Przypomnienie regulaminu i BHP wycieczki.
Laureaci Konkursu Języka Angielskiego
Gala wręczenia nagród w XVI Powiatowym i VIII Międzyregionalnym Konkursie Języka Angielskiego.
2019-06-11
Jak nie czytam, jak czytam
Przeprowadzenie w Szkole Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej "Jak nie czytam, jak czytam" organizowanej przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.
2019-06-07
Dyskoteka szkolna
Dyskoteka szkolna - inicjatywa Samorządu Uczniowskiego.
2019-06-05
Dzień Dziecka
Klasowe obchody Dnia Dziecka.
2019-06-03
Szkolny Turniej Tenisa Stołowego
Szkolny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły.
- I miejsce - Paweł Kamczyk z klasy 7
- II miejsce - Mateusz Ciuraj z klasy 8
- III miejsce - Mateusz Studnic z klasy 6
- IV miejsce - Mateusz Plata z klasy 8
2019-06-03
Czas na wędrówkę!
Dzień Dziecka - piesza wycieczka na lody i plac zabaw do Zabełkowa (przypomnienie zasad bezpieczeństwa drogowego), nabycie wiadomości na temat ujścia rzeki Olzy do Odry (kl. 2).
2019-05-31
Trzydniowa wycieczka do Zakopanego
Trzydniowa wycieczka do Zakopanego - kl. 4, 5a i 6.
2019-05-29
Mamy pierwsze miejsca w ogólnopolskim konkursie!
Laureaci ogólnopolskiego konkursu CES Galileo 2019.
klasa 5
Julia Szwed - 1 miejsce
Emilia Reclik - 1 miejsce
Amelia Kucza - 8 miejsce
Beata Bolik - 14 miejsce
Aleksandra Pośpiech - 15 miejsce
Julia Mrozek - 15 miejsce
Klaudia Nowak - 17 miejsce
Emilia Kukuczka -18 miejsce
Julianna Kuczok - 19 miejsce
Anna Grabarek - 23 miejsce
klasa 7
Wiktoria Pośpiech - 5 miejsce
Patrycja Stokłosa - 11 miejsce
Paweł Kamczyk - 22 miejsce
Kinga Kwiatkowska - 23 miejsce
klasa 8
Anna Zając - 7 miejsce
Magdalena Długi - 7 miejsce
Natalia Bogacz - 14 miejsce
Mateusz Ciuraj - 17 miejsce
Wszystkim Uczniom serdecznie gratuluję!
Agnieszka Kruczek
2019-05-28
Wizyta w ZSE w Wodzisławiu Śląskim
W ramach zajęć doradztwa zawodowego- spotkanie z nauczycielkami z ZSE w Wodzisławiu Śląskim- prezentacja szkoły - kl. 8.
2019-05-28
Chce mi się chcieć!
Zajęcia w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2019: "Chce mi się chcieć! Wybieraj, zmieniaj, myśl pozytywnie!", "Zdolności i talent".
2019-05-27
Dla naszych Rodziców
Życzenia dla naszych Rodziców z okazji ich święta - zajęcia plastyczno-muzyczne - kl. 1.
2019-05-24
O bezpieczeństwie w szkole
Przeprowadzenie zajęć z wychowawcą na temat: "Czynniki warunkujące bezpieczeństwo w szkole. Procedury zachowania w sytuacjach nadzwyczajnych. Obowiązki wynikające z poszanowania drugiego człowieka."
Zajęcia przeprowadzono we wszystkich klasach z polecenia Śląskiego Kuratora Oświaty (pismo z dnia 14.05.2019 r.).
2019-05-20
IV Koncert Edukacyjny w Teatrze Ziemi Rybnickiej
Przeboje Wielkiego Ekranu- IV Koncert Edukacyjny z cyklu Filharmonia jest dla Ciebie. Wyjazd do Teatru Ziemi Rybnickiej - kl. 4, 5, 6.
2019-05-16
Lekcja fizyki z Tauronem
"Lekcja fizyki z Tauronem" - zajęcia w Ośrodku RAFA w Wodzisławiu Śląskim.
2019-05-15
Na czym polega praca rolnika?
Wizyta w gospodarstwie rolnym. Poznanie pracy rolnika, wzbogacenie wiedzy o zwierzętach hodowlanych oraz maszynach rolniczych - kl. 2.
2019-05-13
By zrozumieć, co znaczy "wolność"...
Wycieczka do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenauczyli byłego obozu koncentracyjnego stworzonego przez niemieckich nazistów w Oświęcimiu, to był szczególny wyjazd. Odwiedziliśmy miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, miejsce, które powinien odwiedzić każdy człowiek.
Wiedzieliśmy mniej więcej czego możemy się spodziewać, ponieważ wiele razy wprowadzono nas w temat. Przeczytałyśmy parę artykułów na temat obozu, lecz byłyśmy ciekawe reakcji innych osób z naszego otoczenia.
10 maja 2019 r.- 18 uczniów SP w Olzie, jak wszyscy więźniowie w czasie okupacji niemieckiej, jak wszyscy zwiedzający to miejsce, przeszło przez bramę z napisem: „Arbeit macht frei” - „Praca czyni wolnym”. To prawda, ale nie tam… Wszyscy ucichliśmy.
Z uwagą wysłuchaliśmy się w słowa pana przewodnika, który opowiadał nam historię obozu, jak wyglądały tu kolejne dni więźniów, apele, budynki, praca, opisywał zdjęcia itp. Przenieśliśmy się do przeszłości. Zamarliśmy przerażeni ogromem zła. Zobaczyliśmy miejsca śmierci tysięcy ludzi oraz pozostawione przez nich stosy butów, walizek, okularów, czy dawne przedmioty codziennego użytku. Zapaliliśmy znicz przed „ścianą śmierci”, gdzie słowo „symboliczny” nabrało szczególnego znaczenia.
Wyjazd do Muzeum Auschwitz-Birkenau uświadomił nam wymiar ludzkiego okrucieństwa, a zdrugiej strony ukazał ludzi umierających bez prawa do godności. Pokazał, że w obozie wszystko odbywało się na zwielokrotnioną skalę.
Wycieczka zakończyła się w obozie w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. W całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. Tu naziści też wybudowali urządzenia masowej zagłady, w których wymordowali około miliona europejskich Żydów. Na terenie tego obozu zachowały się miejsca pełne ludzkich popiołów.
A co czuje młody człowiek w takim miejscu? Nie umieliśmy powstrzymać łez. Było nam ciężko patrzeć na zdjęcia ludzi, którzy musieli tyle wycierpieć, na ich wychudzone, smutne twarze. Ból, strach, żal, smutek, zażenowanie i bezradność towarzyszyły na podczas zwiedzania. Patrząc na kolegów, wiedziałyśmy, że ich odczucia są podobnie.
Auschwitz-Birkenau to straszne miejsce, jednak warto i trzeba tam pojechać, i to nie raz, tylko na różnych etapach swojego życia. Dzięki temu wyjazdowi zrozumiałyśmy pewne sprawy, stały się one dla nas bardziej przejrzyste i prostsze.
Natalia Bogacz i Paulina Kozak
uczennice kl.8 SP w Olzie
Dni Bibliotek
8 maja 2019 w naszej szkole zorganizowaliśmy głośne czytanie.W przeprowadzeniu akcji,pomagały uczennice z aktywu bibliotecznego: Oliwia Koch, Angelika Koch, Wiktoria Strof oraz uczennica klasy VIII Oliwia Styrnol. W klasach I, II i IV dziewczyny czytały fragmenty książek Waldemara Cichonia "Cukierku, Ty łobuzie ! " oraz Agnieszki Chylińskiej "Zezia, Giler i Oczak". Uczniowie mieli okazję wysłuchać różnych opowieści i przedstawić je w formie rysunku. Najlepsze prace zostały zamieszczone na gazetce szkolnej. Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć.
Bibliotekarz
Elżbieta Górska
Dzień wolny od zajęć dydaktycznych
Dzień wolny od zajęć dydaktycznych - 2019-05-02.
Jakie święta mamy w maju?
Świąteczne dni majowe - Święto Pracy, Dzień Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja - zajęcia w kl.1.
2019-04-30
Jak odmawiać?
Jak odmawiać? Gdzie szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia? - zajęcia w kl. 1.
2019-05-20
Przerwa świąteczna
Wiosenna przerwa świąteczna: 18-23.04.2019 r.
Egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty: 15-17.04.2019 r. Dni wolne od zajęć dydaktycznych.
Psikusy na prima aprilis
Psikusy na prima aprilis-udzielanie pierwszej pomocy (kl. 1-2)
2019-04-01
Pierwszy dzień wiosny na sportowo
Pierwszy dzień wiosny na Orliku w Gorzycach dla klas 1 i 2.
2019-03-21
Wsiąść do pociągu byle jakiego...
Wyjazd integracyjny kl. 7 do Wodzisławia Śląskiego w godzinach 14.00 - 21.00. Prezentacja zawodu konduktora.
2019-03-29
Rekolekcje
Rekolekcje wielkopostne: 25-27.03.2019 r. - dni wolne od zajęć dydaktycznych.
2019-03-25
Nocka w szkole 8 klasy
Integracyjne spotkanie klasowe- "Nocka w szkole"- gry sportowe, poczęstunek- pizza, dyskoteka.
2019-03-22
Smog nas zje!
Realizacja kampanii edukacyjnej "Smog nas zje" w kl. 1.
2019-03-11
Dzień Kobiet
Klasowe party z okazji Dnia Kobiet.
A w kl. 7 4. przyrządzanie warzywnych sałatek, tostów i owocowych soków oraz degustacja ciast (nadwyżka owoców i warzyw została rozdana uczniom z innych klas). Prezentacja zawodów związanych z gastronomią. Spotkanie przygotowane we współpracy z rodzicami.
2019-03-08
Pasowanie na czytelnika
Pasowanie uczniów kl.1 na czytelników biblioteki szkolnej.
2019-03-07
Laureaci konkursu matematycznego
W Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym nagrody otrzymały:
- Katarzyna Łuska z klasy VI,
- Emilia Reclik z klasy Va,
- Patrycja Siedlaczek IV,
- Emilia Chmiel IV.
K. Kozubek
Powitanie nowej pani Dyrektor
W dniu 1 marca 2019 roku rozpozpoczął się dla nas nowy etap historii, ponieważ urząd Dyrektora Szkoły objęła pani Dorota Domańska.
W imieniu całej społeczności uczniowskiej życzymy nowej pani Dyrektor wielu sukcesów w pracy, nieustających powodów do dumy z osiągnięć uczniów, bardzo dobrej współpracy z kadrą pedagogiczną, pracownikami obsługi i administracji oraz wszelkiej pomyślności!
Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Olzie
Podziękowania
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
W związku z zakończeniem mojej pracy zawodowej na stanowisku dyrektora i nauczyciela Szkoly Podstawowej im. Karola Miarki w Olzie, którą podjęłam tu w 1994 roku, pragnę serdecznie podziękować:
- wszystkim obecnym i emerytowanym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za lata dobrej i zgodnej współpracy,
- wszystkim rodzicom i kolejnym Radom Rodziców za spotkania i działania podejmowane dla dobra całej społeczności szkolnej,
- wszystkim uczniom i absolwentom szkoły, za wspólnie spędzone chwile, lekcje, apele, inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i wszelkie działania, których przez te prawie 25 lat było bardzo dużo.
Życzę Państwu, aby kolejne miesiące i lata upływaly zgodnie ze starożytną maksymą: "Nulla dies sine linea", czyli "Ani dnia bez owocnej pracy".
Zaś Wam, drodzy Uczniowie, życzę wielu sukcesów zarówno na obecnym, jak i na kolejnych etapach edukacyjnych.
Edyta Cogiel
Nie mówimy: "Żegnaj!", lecz: "Do zobaczenia!"
W ostatni czwartek lutego uroczyście pożegnaliśmy odchodzącą na emeryturę panią Dyrektor Edytę Cogiel, która przez 25 lat swojej pracy w Szkole zawsze służyła ludziom i szczytnym celom.
Takimi słowami żegnała naszą Przewodniczkę pani Dominika Pośpiech - społeczny Zastępca Dyrektora.
"Szanowna Pani Dyrektor!
Prawie 25 lat temu przyszła Pani, absolwentka tej Szkoły, do nas jako Dyrektor, ale też nauczyciel - pasjonat historii. Ja, również absolwentka tej Szkoły, byłam w 7 klasie. Historii uczyłam się czwarty rok, ale nagle okazało się, że nauczany przez Panią przedmiot może być ciekawy. Gdy omawiała pani jakikolwiek temat, my - uczniowie, wręcz widzieliśmy te bitwy, słyszeliśmy huki armat, uczestniczyliśmy w obradach wielu sejmów, a nawet czuliśmy zapach popołudniowej herbatki Cromwella. W ostatnich zaś latach szczególnie bliskie stały się Pani sercu dzieje naszej najbliższej okolicy.
Teraz, stojąc tutaj, nadal zastanawiam się, jakimi słowami pożegnać Panią - dyrektora, a zarazem wyjątkowego człowieka.
Jak mam streścić prawie 25 lat pracy w naszej placówce w ciągu paru minut? Wydaje się to niemożliwe...
Większość swojego życia oraz całe serce oddała Pani naszej szkole. Dzięki Pani to był nasz drugi dom, do którego przychodziło się chętnie i z wielką radością, bo atmosfera była ciepła
i serdeczna. W nim czekała Pani na nas czasami szczęśliwa i uśmiechnięta, czasami czymś bardzo zatroskana. Pamiętająca o wszystkich i, co ważniejsze, za wszystkich. Prócz dobrego słowa, mogliśmy liczyć na cenne wskazówki oraz konstruktywną krytykę. Nie oceniała Pani nas, jako ludzi, tylko nasze dokonania. Czasem pozytywne, czasem mniej pozytywne. Przez wiele długich lat była Pani naszym przewodnikiem i przyjacielem. Traktowała nas Pani nie jak swoich podwładnych, ale jak partnerów do wspólnej pracy na rzecz młodego pokolenia.
Wszyscy czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy pracować razem z Panią i dla Pani. Dziękujemy za wszystkie wspaniałe lata naszej wspólnej pracy. Myślę, że tomu słynnej księgi zarządzeń zabrakłoby, aby spisać wszystkie Pani zasługi, a uzbierało się ich nie mało.
Szanowna Pani Dyrektor, w imieniu Grona Pedagogicznego oraz pracowników obsługi Szkoły Podstawowej imienia Karola Miarki w Olzie powiem krótko: „Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna… nie mówimy żegnaj, lecz do zobaczenia!”
Tłusty czwartek
Ostatni dzień lutego - ostatni dzień karnawału.
Tłusty czwartek w szkole.
2019-02-28
Czas na ferie!
Drodzy Uczniowie! Rozpoczął się upragniony czas - ferie zimowe!
Wypoczywajcie, humorem tryskajcie i na zdrowie uważajcie! :-)
Udanych ferii życzy kadra Szkoły Podstawowej w Olzie
Pamiętaj! Lód wytrzymuje ciężar dorosłej osoby, jeżeli jego pokrywa ma grubość przynajmniej 7 cm. Do jego grubości nie wolno wliczać tak zwanego lodu mętnego, lodu pośniegowego, czyli świeżej warstwy na powierzchni, jaka wytworzy się najprawdopodobniej w najbliższych dniach. Grubość min. 7 cm lód może osiągnąć dopiero po wielu dniach z rzędu, w których temperatura, również w ciągu dnia, utrzymuje się poniżej - 10 st. C.
Przypominamy także ważne telefony:
32 20 77 077 - nr interwencyjny Bezpieczne ferie 2018
999 - Pogotowie Ratunkowe,
998 - Straż Pożarna,
997 - Policja
112 - Ogólnopolski numer alarmowy
O czym warto pamiętać przed feriami
Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora, np. czy organizator dokonał zgłoszenia wypoczynku w kuratorium oświaty. Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku oraz na 14 dni w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą. Organizatorzy mogą zgłaszać wypoczynek zimowy od października 2018 r.
Na stronie internetowej http://wypoczynek.men.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Strona umożliwia także zgłaszanie uwag, które wpływają bezpośrednio na skrzynkę MEN. W sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości organizacyjnych informację o nich można także zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy Inspektor Sanitarny, Policja).
MEN rekomenduje, aby przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnej oferty wypoczynku kierować się jej edukacyjnym charakterem, np. zaplanowanymi wycieczkami, możliwością poznawania ciekawych miejsc, historii, a także perspektywą aktywnego i bezpiecznego wypoczynku w grupie rówieśników. Na etapie podpisywania umowy lub wpłacania zaliczki należy poprosić o okazanie potwierdzenia o zgłoszonym wypoczynku w bazie wypoczynku (organizator może samodzielnie wydrukować z bazy wypoczynku potwierdzenie). Dla uzyskania pewności, że dziecko będzie przez czas nieobecności w domu pod dobrą opieką, należy m.in.:
-
skontaktować się z biurem podróży organizującym wybrane zimowisko lub obóz, wejść na jego stronę internetową i zapoznać się z opiniami o biurze na forach internetowych,
-
sprawdzić, poprzez ogólnopolski rejestr gov.pl czy biuro jest wpisane do rejestru działalności regulowanej,
-
sprawdzić czy organizator, w przypadku wypoczynku zagranicznego, zawarł umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz uczestników wypoczynku.
Przed wyjazdem na wypoczynek zagraniczny MEN zaleca:
-
organizatorom i rodzicom zapoznanie się z informacjami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o możliwości wystąpienia zagrożenia, związanego z pobytem na terenie danego kraju, a także o zasadach zachowania i postępowania w przypadku zaistnienia takiego zagrożenia podczas pobytu za granicą.
-
organizatorom wypoczynku zimowego, kierownikom wycieczek, wychowawcom
i opiekunom dzieci i młodzieży, aby mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi). -
wszystkim, którzy planują wyjazd skorzystanie z indywidualnej formy rejestracji swojego wyjazdu za granicę poprzez bezpłatny serwis „Odyseusz”, https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały
o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.
Warto odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polak za granicą. Można na niej znaleźć podstawowe informacje o kraju, do którego chcemy jechać. Dowiemy się m.in. czy potrzebujemy wizy, na jakie przepisy prawa trzeba uważać lub jakie ograniczenia obowiązują kierowców. MSZ podróżnym oferuje bezpłatną aplikację iPolak - niezbędnik w podróży, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Darmowa aplikacja jest dostępna na stronie www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/informacje_konsularne/ipolak/ .
Warto odwiedzić również stronę www.bezpiecznienastoku.pl. Powstała ona w porozumieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Można na niej znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki dotyczące aktywnego wypoczynku w górach. Materiały do pobrania ze strony Bezpieczny Stok. Poradniki i ważne informacje można znaleźć także na stronach m.in.:
-
Policji - BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH; Ostrożnie na lodzie, Żyj bezpiecznie;
-
Ministerstwa Sportu i Turystyki - Zimowa edycja akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczna Woda”;
-
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - Bezpieczne ferie - ważna informacja dla rodziców, opiekunów i dzieci!; Bezpieczna podróż;
-
Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Bezpieczeństwo na stoku oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Źródło: strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Poradnik bezpiecznego wypoczynku
Bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży
Zarząd Województwa Śląskiego z inicjatywy Pana Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, podjął decyzję o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży szkolnej pociągami Kolei Śląskich w czasie trwania ferii zimowych w województwie śląskim, tj. od północy z 8/9 lutego do 24 lutego 2019 r. Oferta dotyczy całej siatki połączeń Kolei Śląskich (poza odcinkiem przygranicznym Chałupki-Bohumin). Do bezpłatnych przejazdów dzieci i młodzieży uprawnia ważna legitymacja szkolna. Dzieci młodsze mogą korzystać z przejazdów na podstawie dokumentu potwierdzającego ich wiek.
Więcej informacji na stronie www.slaskie.pl - zakładka: Kolej na ferie.
Filmy edukacyjne - egzamin ósmoklasisty
Szanowni Państwo,
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna informują, że na oficjalnym kanale Centralnej Komisji Egzaminacyjnej youtube zostały zamieszczone filmy informacyjne o egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2018/2019. Prosimy zatem nauczycieli, uczniów i rodziców o zapoznanie się ze wskazanymi wyżej materiałami.
Z filmu dowiesz się:
- Jak wygląda i ile trwa egzamin?
- Jak prawidłowo zakodować arkusz danymi?
- Jak koduje się odpowiedzi?
- Co może, a czego nie wolno mieć uczniowi przy sobie na egzaminie?
Konkurs "Zielona Pracownia_Projekt'2019"
Przedmiotem Konkursu „Zielona Pracownia_Projekt’2019” jest utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Ocenie podlegać będzie pomysł na zagospodarowanie pracowni - jej funkcjonalność, innowacyjność rozwiązań, różnorodność pomocy dydaktycznych.
Informujemy, że nasza Szkoła przystąpiła do konkursu. Walczymy o dofinansowanie do stworzenia pracowni biologiczno-chemiczno-przyrodniczej.
A. Kruczek
Dzień Czekolady
8 lutego, z inicjatywy Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Huberta Lindnera, odbył się szkolny Dzień Czekolady. Uczniowie częstowali się czekoladą i poznawali tajniki jej przyrządzania, a także bardzo interesującą historię, która sięga czasów Majów i Azteków.
A. Kruczek
Edukacja muzyczna
Spotkania z muzyką są już w naszej szkole tradycją, dzięki której możemy słuchać profesjonalnych wykonawców. Piątkowa audycja muzyczna poświęcona była muzyce karnawałowej na przestrzeni wieków.
W XVI wieku wszystkie stany bawiły się w okresie zimowych bali, maskarad i pochodów. Zasadniczo każdy stan bawił się we własnym kręgu. Choć wyjątkiem były zabawy wielkomiejskie, tzw. reduty. Były to bale przebierane, na które ukryci za maskami goście mogli wejść, nie zważając na swoje społeczne pochodzenie. Jednak już w balach dworskich przedstawiciele niższych stanów nie mogli uczestniczyć. Zabawy na dworze przebiegały zawsze według pewnego schematu: panie przychodziły wyposażone w karnety, w których zapisywały kolejnych kandydatów do tańca. Ile się od tamtych czasów zmieniło, prawda?
Rankiem 8 lutego wysłuchaliśmy menueta i kawota z XVI wieku, walca oraz tanga "La Cumparsita" z początku XX wieku. Spektakl zakończył się energetyczną "Sambą Rio de Janeiro" z towarzyszeniem uczniów.
A. Kruczek
Spotkanie z policjantem
Okres przedferyjny jest czasem intensywnego szkolenia dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa. Działania prewencyjne przeprowadzają nie tylko nauczyciele, ale również profesjonaliści w tym zakresie - policjanci. Podczas takich spotkań przypominają uczestnikom o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zwracają również uwagę na zagrożenia płynące z nierozsądnych zabaw na wolnym powietrzu.
7 lutego mieliśmy przyjemność gościć naszego dzielnicowego - pana mł. asp. Krzysztofa Szewieczka, który omawiał powyższe zagadnienia dla grupy młodszej i starszej naszych uczniów.
A. Kruczek
"Chłopiec z burzy" - film o wartościach
6 lutego 2019 roku wyjechaliśmy popołudniowym pociągiem do Rybnika, by w Multikinie zobaczyć seans filmowy pt. "Chłopiec z burzy". Wyjazd został zorganizowany z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, a wzięło w nim udział 43. uczniów klas IV - VII naszej szkoły. Dla uczniów Klasy IV była to wycieczka klasowa.
"Chłopiec z burzy" to opowieść, której bohaterem jest chłopiec w wieku 8 lat. Piękną i niezwykłą historią swego życia dzieli się jako dziadek ze swoją dorastającą wnuczką. To wartościowa lekcja o przyjaźni, miłości, trosce, odpowiedzialności, czułości, bohaterstwie i ojcostwie. I nie tylko dla dzieci, bo każdy rodzic odnajdzie w niej podpowiedzi jak mądrze, pięknie i odpowiedzialnie wychowywać swoje dziecko, jak z nim rozmawiać i towarzyszyć w dorastaniu, jak mając niewiele dawać to, co najcenniejsze.
Po filmie znaleźliśmy czas na ekspresowe zakupy. W drodze na pociąg zerknęliśmy również na rybnicki rynek.
Dziękuję wszystkim za wspólnie spędzone popołudnie. Pani Gerdzie Ciuraj i pani Agnieszce Kruczek za pomoc w organizacji wycieczki i opiekę nad uczniami.
J. Paździor
Pokaz edukacyjny ratownictwa wodnego dla klas 6-8
W dniu 6 lutego o godzinie 12.00 strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej w Wodzisławiu Śl. oraz druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Olzie przeprowadzili zajęcia edukacyjne w ramach kampanii społecznej "Bezpieczne ferie 2019".
Pokaz rozpoczął się prelekcją policjanta na temat bezpiecznego zachowania sie podczas ferii Następnie uczniowie klas 6-8 mieli możliwość obserwować w jaki sposób ratuje się człowieka, pod którym załamał się lód. Strażacy-pozoranci w specjalnych kombinezonach wypornościowych wskakiwali do przygotowanych przerębli, żeby inni strażacy-ratownicy mogli zademonstrować techniki i sprzęt ratowniczy (sanie lodowe oraz inny dostępny zaadoptowany do ratownictwa, np. szaliki, kije, deski). W końcowej fazie ćwiczeń uczniowie póbowali swoich sił w rzucaniu do poszkodowanego rzutką ratowniczą. Pokaz zakończył się wspólnym posiłkiem zasponsorowanym przez strażaków z OSP Olza. Serdecznie dziękujemy!
Akcja wpisała się w priorytety pracy Szkoły.
A. Kruczek
Akcja skierowana była do dzieci i młodzieży szkolnej, a także organizatorów zimowego wypoczynku. Głównym jej celem było propagowanie bezpiecznego wypoczynku w tym bezpiecznego korzystania z lodowisk. Poruszana tematyka jest odpowiedzią na zwiększoną liczbę interwencji na akwenach. W okresie poprzedzającym ferie zimowe odbyło się sześć tego typu spotkań na terenie Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów, Lubomi, Olzy i Czyżowic. W sumie w zajęciach uczestniczyło około 550 dzieci.
Strażacy apelowali o rozwagę w trakcie zabaw na śniegu i ślizgawkach. Szczególną uwagę zwrócono na niebezpieczeństwo zabaw na zamarzniętych akwenach i w niedozwolonych miejscach. Niestety, często zdarza się, że wybierając zabawę na świeżym powietrzu, wchodzą na zamarznięte rzeki, jeziora i inne zbiorniki wodne, nieświadome grożącego im niebezpieczeństwa. Pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. W wielu miejscach nie przekracza nawet kilku centymetrów, co powoduje zagrożenie jego załamania się i utonięcia.
Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne i może zakończyć się tragicznie. Przede wszystkim kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci, a także przestrzegajmy je przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdzajmy, czy w razie potrzeby, będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.
Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz życiem!
Dzień Bezpiecznego Internetu
5 lutego pod hasłem „Działajmy razem!” obchodziliśmy po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Miał on na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym, a także łącząc zaangażowania wielu instytucji i rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
Na stronie wydarzenia znajdują się szczegółowe informacje związane z obchodami DBI 2019, w tym także mapa inicjatyw DBI w całej Polsce.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
W naszej szkole uczniowie podjęli klasowe dyskusje na temat możliwości tworzenia twórczego i bezpiecznego środowiska online. Dzieci dzieliły się doświadczeniami i wiedzą na temat pozytywnych zastosowań internetu, promocji tolerancji oraz tworzenia kultury zrozumienia.
A. Kruczek
Jak dobrze mieć sąsiada!
5 stycznia 2019 około godz. 11.00 w jednym z domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy Wiejskiej w Olzie podczas podłączania butli gazowej, doszło do pożaru.
Płomienie wydobywały się bezpośrednio z butli. W czasie powstania pożaru w budynku znajdowała się starsza kobieta wraz z nastoletnimi wnukiem i wnuczką. Pożar powstał na parterze. Osoby znajdujące się w budynku nie były w stanie samodzielnie ugasić ognia. Sytuację pogarszał także fakt, że nastolatka znajdująca się na I piętrze nie miała możliwości opuszczenia budynku o własnych siłach. Na szczęście mieszkańcy zachowali wystarczająco dużo zimnej krwi. Oprócz wezwania telefonicznego służb ratowniczych powiadomili także sąsiada. Czternastolatek udał się do domu po przeciwnej stronie drogi do mieszkającego tam strażaka na co dzień pełniącego służbę w JRG Wodzisław Śląski.
Pan Damian Kamczyk wszedł do objętej pożarem kuchni, osłaniając rękę przed płomieniami bluzą którą miał na sobie, zakręcił wypływ gazu z butli, po czym wyniósł ją na zewnątrz i obłożył śniegiem. Wrócił do budynku i ugasił palące się wyposażenie kuchenne.
Źródło: Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl.
Pan Kamczyk działał instynktownie - zgodnie ze strażacką przysięgą.
Rota ślubowania
Ja
obywatel Rzeczypospolitej Polskiej,
świadom podejmowanych obowiązków strażaka,
uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym
w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia
nawet z narażeniem życia.
Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję
przestrzegać prawa,
dyscypliny służbowej
oraz wykonywać polecenia przełożonych.
Ślubuję
strzec tajemnicy państwowej i służbowej,
a także honoru,
godności i dobrego imienia służby
oraz przestrzegać zasad etyki zwodowej.
Inicjatywa Samorządu Uczniowskiego
Dnia 30 stycznia 2019 r. odbyła się szkolna dyskoteka zorganizowana z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego dla uczniów klas IV- VI naszej szkoły. W dyskotece wzięło udział 49 uczniów. Wszyscy bawili się świetnie. Uczniowie klasy IV zdecydowali się podkreślić czas karnawału właściwym strojem, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami i słodkościami. Inicjatorkami tanecznych zabaw integrujących były uczennice klas VII i VIII: Kinga Kwiatkowska, Paulina Kwiatkowska, Magdalena i Dominika Długi, Paulina Kozak.
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie dyskoteki: pani Gerdzie Ciuraj za pomoc w pełnieniu opieki nad uczniami, Kamilowi Kukuczce i Mateuszowi Porwolikowi za obsługę sprzętu muzycznego oraz za stworzenie dyskotekowego nastroju przez kolorowe oświetlenie. Samorządowi Uczniowskiemu za bezcenną pomoc. Amelce i Nikoli za przyniesione słodycze.
Joanna Paździor - opiekun Samorządu Uczniowskiego
galeria
Dzień Babci i Dziadka
"Droga Babciu, drogi Dziadku - to Wasza i nasza historia..."
Wieczorem 25 stycznia odbyła się akademia środowiskowa z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszonym gościom pokazaliśmy montaż słowno-muzyczny przygotowany na obchody 80-lecia Szkoły. Na zakończenie najmłodsi uczniowie wierszami i piosenką podziękowali Dziadkom za codzienną opiekę i troskę.
Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu, że zechcieliście nas odwiedzić także i w tym roku!
A. Kruczek
Świąteczny czas, rodzinny czas
Uczniowie klasy 7 bardzo lubią spędzać czas na integracji i dlatego z ich inicjatywy w okresie międzyświątecznym odbył się wyjazd do kina w Rybniku na film fantastyczny pt. "Aquaman" (27.12.2018). Wyjazd był również sposobem wdrażania dzieci do samodzielności i odpowiedzialności.
Bardzo serdecznie dziękuję Rodzicom za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia.
A. Kruczek
Nasze Boże Narodzenie
Grudzień to dla wierzącego czas radosnego przygotowania do Bożego Narodzenia - czyli czas Adwentu. Nasze duchowe przygotowanie to wiele pracy i dobrych czynów. Wielu dzieciom udało się wypełnić swoje adwentowe postanowienie, którym była chęć uczestniczenia w roratach.
Do duchowych przygotowań należy również doliczyć dary złożone z serca, a były nimi:
- przygotowanie „Szlachetnej paczki”,
- zbiórka słodyczy dla Wychowanków Państwowego Domu Dziecka w Gorzyczkach,
- zaangażowanie w przygotowanie szkolnych jasełek,
- udział w wystawie szopek w DPS w Gorzycach,
- styczniowy wyjazd na jasełka dla mieszkańców Odry,
- kolędowanie w naszym Kościele.
„Szlachetna paczka” w naszej szkole była organizowana już drugi raz. Zaangażowali się prawie wszyscy uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy. Marzenia rodziny zostały spełnione. W koncercie galowym zorganizowanym jako podziękowanie dla wolontariuszy zaangażowanych w tegorocznej edycji "Szlachetnej paczki" wzięły udział uczennice z klasy VIII Jessica i Paulina. W piątek przed świętami przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem obdarowały wychowanków PDD w Gorzyczkach słodyczami zebranymi w kolejnej przedświątecznej akcji.
Po kilku dniach przerwy wróciliśmy do prób naszych jasełek, które wystawiliśmy na zaproszenie p. Sołtys Odry Krystyny Świderskiej dla mieszkańców sołectwa. Serdeczna gościnność mieszkańców Odry, którzy co roku gromadzą się na spotkaniu świąteczno- noworocznym była zapłatą za trud poświęcenia zimowego popołudnia na kolędowanie.
I to nie koniec naszego zaangażowania, bo w najbliższą niedzielę weźmiemy udział w kolejnych Olzańskich Spotkaniach z Kolędą w naszym parafialnym Kościele.
Dziękuję!
- Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w zbiórkę na rzecz "Szlachetnej paczki", ich rodzicom oraz nauczycielom. Pani Joannie Zielińskiej, która czuwała nad regulaminowym przebiegiem akcji i sprawnym przewiezieniem kilkunastu pudeł do wodzisławskiego sztabu.
- Samorządowi Uczniowskiemu za zbiórkę pieniędzy na rzecz "Szlachetnej paczki", rodzicom uczniów klasy I za bony podarunkowe, wszystkim, którzy wspomogli akcję finansowo.
- Uczniom klasy Va, VI i VIII za pakowanie kartonów z zebranymi produktami i przygotowanie pięknie ozdobionych w świąteczne papiery i wstążki prezentów.
- Pani Dominice Pośpiech za scenariusz jasełek i liczne próby z uczniami kl. II, którzy przygotowali jasełka i mimo, że ekspresowe, to z bohaterami Cudu Narodzin: Maryją, Józefem, Królami, pasterzami i gwiazdkami, które rozświetlały niebo nad stajenką.
- Wszystkim występującym uczniom, uczennicom.
- Rodzicom za trud przygotowania strojów, pomoc w opanowaniu tekstu i przywóz dzieci do świetlicy w Odrze.
- Pani Michalinie Maks, Nikoli i Wiktorii za udział w wystawie szopek w DPS-ie w Gorzycach.
J. Paździor
Jasełka
Święta, święta i już po!
Właściwie w tym roku jasełek miało nie być, bo stulecie Niepodległej, bo uroczystość 80-lecia szkoły, Barbórka po drodze… Po prostu nie zdążymy się nauczyć… Pani Asia z uczniami starszych klas miała więc przygotować kilka piosenek i parę wierszy, i tyle! Na co uczniowie II klasy pytali oburzeni: „Ale jak to? Święta, a szkoła bez jasełek? My zrobimy! Jasełka ekspresowe! My się nauczymy!”. Z zapałem wzięliśmy się do pracy. Pojawił się krótki scenariusz, role zostały podzielone, stroje omówione (dziękuję serdecznie Rodzicom, którzy je przygotowali). I zaczęły się próby.
Początkowo tylko optymiści wierzyli, że się uda w 1,5 tygodnia „ogarnąć” temat jasełek. Ale, jak zwykle, daliśmy radę. A zatem 20 grudnia 2018r. szkołą jak zwykle zawładnął czar Świąt Bożonarodzeniowych. Po nieco mniej tradycyjnych jasełkach, uczniowie rozeszli się na klasowe wigilijki.
Dziękuję więc moim Uczniom, którzy stanęli na wysokości zadania, pani Joannie Paździor za współpracę, a pozostałym występującym za piosenki i wiersze.
Z tego miejsca pragnę również podziękować panu Adamowi Zbieszczykowi - wuefiście, który godnie zastępował nieobecnego pana Dawida Wacławczyka oraz ponownie pani Joannie Paździor za heroiczne wręcz przejęcie obowiązków wychowawcy klasy VI.
Dominika Pośpiech
wychowawca klasy II
Społeczny Zastępca Dyrektora Szkoły
Drodzy Rodzice i Uczniowie! Przyjaciele Szkoły!
Przyszedłem na świat jako światło, aby każdy, kto we Mnie wierzy, nie pozostawał w ciemności. Jn. 12, 46
W tych dniach
tak pięknych, oczekiwanych,
gdzie gasną spory, goją się rany,
życzymy zdrowia, szczęścia, miłości,
niech mały Jezus w sercach zagości.
Szczerości duszy, zapachu ciasta,
przyjaźni, która jak miłość wzrasta.
Kochanej twarzy, co rano budzi,
a wokół szczerych, życzliwych ludzi.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia najserdeczniejsze życzenia składają:
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Olzie.
Jubileusz Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Olzie
Słuchajcie! Słuchajcie! Uszu nadstawiajcie!
Kto jednego nie ma ucha, niechaj drugim słucha!
A kto nie ma ucha, niechaj brzuchem słucha!
Słuchajcie! Słuchajcie!
Na święto Szkoły przybywajcie!
Historyję poznawajcie!
Z kopciuszka w księżniczkę! 80-lecie Podstawówki w Olzie
Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Olzie w grudniu tego roku obchodziła jubileusz 80-lecia istnienia. Dla kilku pokoleń mieszkańców Olzy, pracowników Szkoły oraz zaproszonych gości szkolne święto stało się okazją do spotkania, rozmów, refleksji, wspomnień i zadumy nad minionym czasem. Trzeba przyznać, że mimo upływu lat nasza Szkoła wygląda bardzo dobrze. Co więcej, im jest starsza, tym lepiej się prezentuje. Zapewne posiadła tajemnicę zatrzymania, a właściwie cofania upływającego czasu...
"Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina."
Historia szkolnictwa w Olzie rozpoczyna się w pierwszej połowie XIX wieku, ale dokładna data nie została zapisana. Kronika szkolna podaje, że nauka w obecnej lokalizacji rozpoczęła się 2 grudnia 1938 r. Niestety wybuch wojny zahamował rozwój placówki - szkoła stała się niemiecką, a działania wojenne zniszczyły ją prawie w 60%. W końcu nadeszło upragnione wyzwolenie, a wraz z nim nowy rok szkolny, rozpoczęty nietypowo w dniu 18 czerwca 1945 r. Zaczęła się również mozolna odbudowa gmachu nadzorowana przez p.o. kierownika p. Alberta Mazura. Od lat 60. tradycją stały się festyny szkolne i wieczornice organizowane przez Komitet Rodzicielski. Od roku szkolnego 1972/73 do olziańskiej podstawówki zaczęły uczęszczać do klasy piątej dzieci z Odry. Do roku 1999 placówka w Odrze stanowiła Filię Szkoły Podstawowej w Olzie. W latach 70. i 80. szkoła odnosiła znaczące sukcesy artystyczne dzięki zespołowi tanecznemu prowadzonemu przez p. Agnieszkę Gąsior. Ważnym wydarzeniem było nadanie szkole imienia Karola Miarki oraz ufundowanie sztandaru w 1987 roku za czasów dyrektury p. Tadeusz Pukowca. W 1994 r., z inicjatywy p. Dyrektor Edyty Cogiel, rozpoczęto starania o rozbudowę szkoły. Niestety w roku 1997 nastał czas ogromnie trudny za sprawą tragicznej w skutkach
powodzi - zalany został cały parter budynku do wysokości 1,5 m. Na szczęście, jak pisała Anna Zychma: „nie zostawiono nas samych w rozterce”. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i braterstwu ludzi dobrej woli udało się w błyskawicznym tempie wyremontować szkołę. Ponadto, dzięki determinacji Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły i Budowy Przedszkola, 2 grudnia 2004 r. oddano do użytku nowe skrzydło szkoły z salą gimnastyczną, a rok później - nowe przedszkole. W kolejnych latach Szkolny Motorniczy nie zwolnił i dzięki niemu olziańska placówka wypiękniała i została doskonale wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne.
"Rocznice były zawsze terenem bardzo podatnym do rozpalania namiętności."
Obchody jubileuszu 80-lecia zostały zainaugurowane uroczystą liturgią niedzielną w Kościele Parafialnym w Olzie 2 grudnia 2018 r. Mszę świętą celebrował Ksiądz Proboszcz Bogdan Reder, który pobłogosławił przybyłych, a w szczególności uczniów, rodziców i nauczycieli. Dalsze obchody odbyły się w poniedziałek 10 grudnia w murach szkoły. Na urodziny placówki przybyło wielu znamienitych gości: p. Alicja Bartkowiak - Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku, p. Daniel Jakubczyk - Wójt Gminy Gorzyce, p. Hanna Świergolik - Wizytator Kuratorium Oświaty, p. Maria Władarz - Sekretarz Gminy, Ksiądz Proboszcz Bogdan Reder, p. Tadeusz Pukowiec - Dyrektor Szkoły w latach 1975-94, p. Józef Sosnecki - Sołtys Olzy i radny powiatowy, p. Krystyna Świderska - wieloletnia radna i sołys Odry, p. Zenon Przybyła - przewodniczący ZNP Oddział w Gorzycach, dyrektorzy i wicedyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół imienia Karola Miarki: p. Ilona Lemiesz, p. Celina Piwko, p. Aldona Skrzyszowska, obecni i emerytowani Dyrektorzy Przedszkola w Olzie: p. Krystyna Wolnik oraz p. Danuta Szary i p. Irena Kozielska, radni gminni: p. Beata Młynarczyk i p. Piotr Zimny, p. Anna i Józef Kopystyńscy - Przewodniczący Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły i Budowy Przedszkola, p. Janusz Ballarin - Kierownik Ośrodka Kultury w Olzie i radny powiatowy, p. Lucyna Gajda - Dyrektor Biura LGD Morawskie Wrota, p. Maria Kmiecik - Harcmistrz, byli
Przewodniczący Rady Rodziców oraz obecny Zarząd i Klasowe Rady Rodziców, a także emerytowani nauczyciele i pracownicy.
Olbrzymie zaangażowanie społeczności szkolnej sprawiło, że program artystyczny odniósł wielki sukces. Inspiracją do napisania scenariusza stała się kronika szkolna i tradycje taneczno-wokalne Szkoły. Przedstawienie rozgrywało się na dwóch poziomach narracji - Kronikarze przedstawiali historię Szkoły, cytując zapisy kroniki, a aktorzy ilustrowali je piosenką i tańcem. W sumie na scenie pojawiło się pięćdziesięciu młodych artystów z klas II-VIII, którzy wykonali sześć układów tanecznych w stylizacjach tradycyjnych tańców śląskich, poloneza i aranżacjach nowoczesnych, kilka pieśni oraz recytacji wierszy autorstwa Marii Pająkówny i Anny Zychmy.
Udział społeczności szkolnej we wszystkich działaniach związanych z 80-leciem Szkoły sprawił, że to szczególne wydarzenie pozwoliło uczniom na utrwalenie historii własnej Szkoły i zapewne na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Program artystyczny przygotowali nauczyciele: Agnieszka Kruczek, Krystyna Kozubek, Henryk Krótki, Aleksandra Sobala, Klaudia Tataryczyk, Joanna Paździor, a pomocą służyli pozostali.
Drugą częścią programu artystycznego był występ Żeńskiej Orkiestry Kameralnej - Camerata Nova - pod kierunkiem p. Henryka Krótkiego - absolwenta i nauczyciela Szkoły. Dzięki uprzejmości muzyków mogliśmy wysłuchać czterech utworów granych na żywo. Orkiestra zebrała owacje na stojąco.
Po programie artystycznym głos zabrali zaproszeni goście - gratulowali i składali życzenia, wspominali i wzruszali się. Wszyscy byli pod wrażeniem uroczystości i życzyli dalszych sukcesów i osiągnięć.
Uroczystość podsumowała Pani Dyrektor, która podziękowała gościom i rodzicom za wsparcie, czynny udział i wspaniałą atmosferę. Następnie zaprosiła do obejrzenia przygotowanej z