Czytanie książek pomaga wrócić nam do ważnych chwil w życiu
29 Maja 2020Drodzy Rówieśnicy!
Wykorzystam moje dzisiejsze wystąpienie, aby zastanowić się nad potrzebą czytania książek. Towarzyszą nam już od pokoleń, a mimo to, wielu z nas nie sięgnęło jeszcze po ani jedną. Wrogie nastawienie do czytania jest powszechnym zjawiskiem, najczęściej wśród młodzieży. Dlatego za pomocą kilku argumentów, chcę was przekonać, że książki mają pozytywny wpływ na ludzi i czytanie ich przynosi wiele korzyści.
Pierwszym argumentem przemawiającym za słusznością mojej tezy jest historia Skawińskiego - głównego bohatera noweli „Latarnik” Henryka Sienkiewicza. Był on starym, samotnym człowiekiem, który wyjechał z kraju i po licznych bitwach, w których uczestniczył, szwendał się po świecie. Nie odczuwał tęsknoty za krajem. Towarzyszyła mu tylko pustka. Nie wspominał kraju, nie dręczyła go nostalgia. Zatracił się w swojej nużącej rzeczywistości i pracy. Pewnego razu, gdy pracował w latarni morskiej, w jego ręce wpadła książka „Pan Tadeusz”. Już na samym wstępie targały nim silne emocje. Całkowicie zatracił się w tej epopei. Nagle poczuł silną tęsknotę za ojczyzną. Książka obudziła w nim dawnego patriotę. Pomogła mu zrozumieć wagę Polski w jego życiu.
Ta historia jest świetnym dowodem na to, że czytanie może obudzić w nas od dawna skrywane emocje. Pokazuje ona również, jak silny wpływ na człowieka mają książki. To niby tylko zbiór słów, a potrafi zadziałać jak kubeł zimnej wody. Mogą nas wyciągnąć z przygnębienia, pobudzić wyobraźnię i zmusić do refleksji.
Następnym powodem, dla którego powinniśmy czytać książki, jest fakt, że pokazują nam one przeróżne wzorce zachowań. Pokazują przeróżne, ludzkie oblicza - nasze wady i zalety. Możemy się z nich nauczyć wielu przydatnych wiadomości o nas, ludziach. Są one skarbnicą wiedzy o człowieku. Jak powiedziała słynna amerykańska pisarka:
„Czytamy książki by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie - prawdziwi czy wymyśleni - robią i myślą, czują, jest bezcennym przewodnikiem w rozumieniu kim jesteśmy i kim możemy się stać.”
Książki pomagają nam zrozumieć naturę człowieka. Pokazują jak zachowujemy się w różnych sytuacjach. Uczą nas - są niczym mądre babcie, które robią wszystko, aby przekazać swoim wnukom własne doświadczenia i historię, aby nauczyć ich tego wszystkiego, czego nauczyło je życie.
Na podstawie powyższych argumentów, śmiem twierdzić, że książki są bardzo wartościowym aspektem naszego życia i każdy powinien po nie sięgać. Jestem pewna, że nikomu nie zrobią krzywdy, a ot, staniemy się mądrzejszymi!
Wiktoria Pośpiech, uczennica klasy 8